16 Eylül 2012 Pazar

Moda Kavramı NedirMODA NEDİR?İnsanlar moda  deyince herşeyin giyilip kuşatılıp sokağa çıkılacağını sanar fakat durumlar hiçte öyle değildir.Moda deyince içinde birbirine uyumsağlayan objeleri  kullanarak güzel zarif yerine göre sade yerine göre dikkat çekici ve aynı zamanda bir zerafet ve uyumu birlikte taşımaktır,bunu öğrendiğimizde vicudumuzu tanıyıp yakışanı günün şartlerında bir araya getirerek kombinlersek işte o zaman kendi modamızı ve yaratıcılığımızı ortaya koymuş oluruz.

Bayanlar bayanlar bizim işimiz hiçte göründüğü kadar kolay değil aslında takmak takıştırmak kendine yakıştırmak gerçektende zor bi o kadarda zevk meselesidir aslında bir anlamdada insanın kendine yakışanı giymesidir.Moda deyince sabit düşünmemek lazım bu kıyafet çok popüler bu sene etek moda veya elbiseler miniler diye bir anlam yüklememek gerek çünkü ilk bilmemiz gereken kendi bedenimize ve tarzımıza neyin uyup uymadığıdır bunlara dikkat edersek ve kendi zevkimizle modadaki renkleri bir arada kullanırsak bence işte o zaman modayı yakalamış gözleri üzerimize çekmiş kendimizi moda denen uyuma adapte etmiş sayılırız.
Maksat neymiş insanın kendi giyim tarzını yakışanı uygulaması koşulların gerekliliği içerisinde onları bir kombin şeklinde dizayn etmesi moda imiş.


Güzel bir görüntü elde etmek için değişik tasarılarda bulunabiliriz mini eteklerimizin üzerine zayıfsak sade bir badi ve onun üzerine spor bir bleyzır ceketle kombin yapıp uzunca boncuklu cir inci kolyede takarak işte kendi modamızı yaratmış oluruz herşey bukadar basit fakat herşeyde bi o kadar zorludur modaya uyalım derken kendimize gitmeyen yakışmayan renk model ve tarzlarıda kullanmamamız gerekir çünkü bunlar bizi modaya uydurmaz moda  da bir rezalet görünüm elde ederiz .
Bize ne yakışıyorsa vicut ölçülerimize ve bedenimize hattta ve hatta boyumuza kadar tüm detaylar önemlidir bunlara mutlaka dikkat etmeliyiz .Kendini tanıyan kendine yakışan hoş zarif kadınlar olmak için herşey bizim elimizde.

MODA HABERLERİ:

İnsanlar her sene yeni çıkan moda haberleri ile ilgili gündemi takip etmeye ve onlara ayak uydurmaya çalışır nedeni bilinmeyen bir düzende kendi tarzlarını moda uyumu içinde göstermeye ve günümüz modasına uyum sağlama aşamalarına katılım yapar.Aslında çokta karmaşık sayılmayan sadece biraz daha dikkat ile bunların üstesinden gelebilir şıklık yarışında moda haberleri ile güzel bir zerafet uyum yakalanabilir.

Siz siz olun mutlaka moda haberlerini takip edin ne renkler gündemde ne tarz kıyafetler trend olmuş bilmemiz gerekir hangi kıyafeti nelerle kullanmalıyız nerelere nasıl giyim içinde gitmeliyiz bunlar çok önemli konulardır. Öncelikle bayanlar sizler bu konuda süper yeteneksiniz ve daha çok kıyafet alıp modayı takip eden kişilersiniz sizler birer moda haberi avcılarısınız.Nerde nasıl giyinmeliyiz ne gibi ayakkabı ile uyum yapmalıyız ne takı takmalıyız ve hatta ne tarz giyinip dışarı çıkmalıyız diye kendimizi değişik haberleri incelerken bulabiliriz.Bu tarz araştırmacı ve güncel davranımlarımız çok önemlidir sizler kendinizi modaya nekadar yakın tutarsanız moda ile moda haberlerini ne kadar yakından takip ederseniz bilgimiz ve güncel hayatımızda bi okadar şık bi o kadar hoş zarif görünebiliriz. Biz bayanlar görselliğimizle hep önplanda olmayı severiz bunun için her zaman özen itina içindeyizdir kendimizi gideceğimiz ortamlara uygun şekilde hazırlamak bizim için çok önemlidir. Kimse şık bir davette tuhaf renk kombini içinde bulunup alay konusu olmak istemez kendimizi her alanda ıspatlamak ve daima hoş görünmek bayanların başlıca var oluş gerçeklerinden biridir. Siz siz olun her zaman kendi çizginizi belirleyip moda haberlerini gözden geçirin moda haberleri insanı aydınlatır ve nasıl giyinmemiz gerektiği konusunda bizi bilgilendirir. Bizler insan olarak doğamız gereği hep giyim kuşama önem veren bireyleriz bunlar bizim vazgeçilmez ögelerimizdir. Kendimizi bulunduğumuz mevsimin şartlarına ve o mevsimin yılın moda haberlerinden faydalanarak uygun renk ve modelleri aksesuarları seçerek şıklığımıza şıklık katabiliriz. Bizler değerliyiz bizler özeliz bizler güzeliz bizler her birimiz bir taneyiz moda haberlerini sever yakından takip ederiz renkleri kombinleriz takılarımızı takarız en uygun ayakkabı ceket kaban  her ne varsa moda haberlerinden aldığımız bilgi ve tiyolarla hayatımıza renk katarız .Bilgi çok önemli fakat bazen sadece bilgi yetmeye bilir bunu unutmamalıyız kendimizi araştırdığımız moda haberleri içerisinden öğrendiğimiz  yılın renk ve tarzlarını kendi vücudumuza tipimize ve hatta kilomuza göre uygularsak işte o zaman gerçek bir moda yaratmış oluruz.MODA TARİHİ :

Moda her zaman vazgeçilmezlğini sürdürür. Bu nedenle bazı insanlar onun kaotik oluşuma sahip olduğunu düşünürler. Şüphesiz bir çoğumuz gelecekte neyin moda olacağını hayal ederek  kendimizi ona göre hazırlamayı çok isteriz.Bakalım nedir bu moda. Neden kendimizi ona göre ayarlamak isteriz, neden sık sık adını duyarız, neden gazete ve dergilerin onlarca sayfasını kaplar.Nedir moda? moda bizi ne kadar etkisi altına almıştır. Yada yeni kıyafetimizdir. Sonbaharda düşen yapraklar kadar eski, ilkbaharda açan çiçekler kadar yenimidir moda?

Moda toplumun sosyal, politik ve kültürel durumuna yansır. Moda Fransız imparatoriçesi Eugenie'yi 1936 yılında Süveyş kanalının açılışına yanında 250 kıyafetle gitmesine neden olan şeydir. Moda XIX yüzyılda 27 Paris terzisini 100 metrelik kumaştan 11 gün balo kıyafeti dikmeye zorlayan şeydir. Tarih boyunca çeşitli halklar çeşitli giysiler, takılar, boyalar kullanarak farklı tarzlar yaratmışlardı.

Bugün modanın ilk ortaya çıkışı uzmanların kafalarını kurcalamakla devam ediyor. Çoğunluğun görüşüne göre moda kökeni ilk insanın ortaya çıkışına dayanıyor. moda insanlık tarihi boyunca toplumların ayrılmaz bir parçası oldu. Özellikle kadınlar daha güzel görünmek, farkla olabilmek için değişik giyim tarzları ve farklı aksesuarlar geliştirdiler. Bugün hepimizin geleneksel kıyafetler olarak adlandırdığımız giyim tarzları da aslında hepimizin içinde varolan o gizli moda kültürünün dışa yansımasıdır.

Moda kavramı ilk olarak 1900 lü yıllarda ortaya çıktı. 1900 yılında modern yüzyılın terzilerinden Charles Worth'un yanında çalışan Paul Poiret dört yıl sonra Paris'te kendi atölyesini açtı. Yarattığı elbiseler terzilik açısından yeni buluş olarak değerlendiriliyor. Doğu'dan esintilerini elbiselerine yansıtan Poiret, gögüs kuplaını yukarıya taşıyarak göğüslerin yumuşaklığını açığa vuruyor. Gece elbiseleri Poiret'nin özgür kadınını ortaya koyuyor. 1902 yılında Thomas Burbery ilk kez olarak markasını gabardin üzerine yazdırdı. 1905 de gazetelerde moda ekleri yayınlanmaya başladı.

1906 yılında  Gucci aksesuar üzerine çalışan şirketini İtalya'nın Floransa kentinde kurdu. Gucci kalın kaban kumaşından ilk ünlü çantasını 1925'te yaptı. 1932'de de John Wayne'den saray soylularına herkesin ayağına birer mokasen loafer giydirdi. Hala kaliteli, lüks ve klasik sevenlerin çanta ve ayakkabıdaki ilk tercihi.

1913 yılında Gabriel Coco Chanel şapka dizayn etmeye başlamasıyla moda dünyasına girdi. Chanel 1914'te Arthur "Boy" Capel'in desteğiyle biri Paris diğeri Deauville'de olmak üzere iki butik açtı. 20'lerin başlarına doğru moda evi açarak işine devam etti. Erkek kıyafetlerinde kullanılan bir çok aksesuar ve modeli kadın kıyafetlerine uygulayarak, kravatlı, ekose ceketli, şapkalı özgür kadın imajını yarattı.

1915 yılında Jeanne Lanvin, çiçekli giysilerle büyük ün kazandı. 1916 da devam eden I. Dünya Savaşı'nın insanlar üzerindeki etkisi modaya da yansıdı ve modeller askeri tarza yakınlaşmaya başladı.

1919 Chanel, Paris Rue Cambon'da mağaza açtı. Ardından da 1921 yılında Chanel, ünlü parfümü No.5'i piyasaya çıkardı.

1927 Salvatore Ferragamo Amerika dönüşünde İtalya'da üretime başladı. Her zaman kusursuz ayakkabılar üretmeyi kendine ilke edindi. Üne ilk modern sandallar, patent hakkı 1936'da alınmış mantardan yapılmış sivri topuklar ve platform ayakkabıları ile kavuştu.

1929 Charleston akımı tüm dünyayı sardı. 1932 İtalyan Nina Ricci, Paris'te butik açtı. Ve kısa sürede ürettiği muhteşem kozmetikleriyle ün kazandı. 1933 Rene Lacoste, dünyaca meşhur timsahlı tişörtü yarattı. Doğum gününden bu yana Lacoste, spor ama fazla klasik modellerde ısrar etti. Orta yaşlı, üst düzey yöneticilerin yat gezintilerinde, golfte ve özellikle de tenis oynarken vazgeçemedikleri bir marka oldu.

1937 Marie Claire ilk adımlarını attı. 12 Şubat 1947 de Christian Dior Paris Avenue Montaigne'de ilk kez koleksiyonunu sundu. O günlerden hafızalarda arta kalan, dışarının soğuğu ve podyumdaki mankenlerdi. Korseyle sıkılmış beller, ortaya çıkarılan dekolte, aşağıya doğru genişleyerek inen etekler. Dior her şeyin ortasında küçük bir bürokrata benziyordu, ama o savaştan sonra ortaya çıkan bir şatafatın prensiydi. Gazeteciler haberi verebilmek için telefonlara koşuştular. Yeni kadın, yeni imaj işte o defileden sonra doğdu.

60 lı yılların sonu 70 li yılların başlarında modada yeni romantik stil doğdu. Bu romantizm Dior salonlarından gelen bir akımdan farklı idi. Halk giysilerinden gelen bir esinti modaya yün kumaşlar, meksikan pançoları, hint şalları, çingene giysileri kazandırmıştı.

1965 Paco Rabanne, metal elbiseler üreterek modada tam bir sansasyon yarattı. 70 li yıllarda ünlü Japon modacıları Kenzo Takado, Mitsuhiro Matsuda, Yohji Yamomoto, Issey Miyake sayesinde Avrupa giysilerinde doğu rüzgarları esmeye başladı. Bu modacılar bir taraftan orijinal Avrupa giysileri üretirken, diğer taraftan da geleneksel doğu kıyafetlerinin detayları üzerine çalıştılar. Hatta Kenzo Takado Avrupa modasına doğu köylü kıyafetlerinden alıntılar bile eklemeyi bile ihmal etmemişti.

Bazılarına göre 80 li yılların estetiği Georgio Armani ile gelmiştir. Diğerlerine göre ise Versace 1972 yılında Milano'da çalışmaya başlayarak ve 1978 yılında ilk pret-a-porter koleksiyonunu yaratarak, 80 li yılların havasını tamamen değiştirmişti. Versace çalışmalarının reklamına çok önem verir, reklama büyük bütçe ayırırdı. Dünya çapında ün kazanan Versace ilk defa Super Star sistemini moda ile birleştirmeyi başarmıştı.

1984 Donna Karan, Amerika'da popüler oldu.Böylece modern moda, defile için yaratılan moda, ünlü terzilerin yarattığı moda hepsi bu yüzyıl içinde doğdu.Moda kısacası insanın iç dünyasındaki güzeliklerinin ruh hali ile dışa yansımasıdır moda.

                          Detaylı moda haberlerini  www.modablackk.com 'dan takip edebilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder